Ako vybrať štúdiový blesk?

Uvažujete o kúpe štúdiových bleskových svetiel? Ak sa chcete o výbere štúdiových bleskov dozvedieť viac, prečítajte si nasledujúce riadky. Dočítate sa, čo všetko pri výbere bleskov zohľadniť a poskytneme vám odpovede na časté otázky, ktoré vám s výberom svetiel pomôžu.

Uvažujete o kúpe štúdiových bleskových svetiel? Ak sa chcete o výbere štúdiových bleskov dozvedieť viac, prečítajte si nasledujúce riadky. Dočítate sa, čo všetko pri výbere bleskov zohľadniť a poskytneme vám odpovede na časté otázky, ktoré vám s výberom svetiel pomôžu.

Doba čítania 6 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Čo všetko je potrebné zvážiť pred samotným nákupom zábleskových svetiel?

Pred výberom a kúpou zábleskových svetiel je potrebné zvážiť veľa kritérií, ktoré Vám neskôr pomôžu pri samotnom výbere zábleskov. Tu je zoznam tých najdôležitejších, na niektoré sa pozrieme podrobnejšie:

Akú kategóriu bleskov hľadám (hobby, poloprofesionálne či profesionálne svetlá) a aký výkon svetiel potrebujem?

  • S výberom výkonu svetiel je spojená aj otázka do ako veľkých priestorov svetlá kupujem, potrebujem svetlá v domácom ateliéri v obývačke či svetlá pre veľký ateliér s vysokými stropmi a prispôsobeným interiérom?

  • Na aké účely budú svetla prevažne slúžiť (produktová fotografia, portrét v ateliéri, exteriérové použitie svetiel, ...)?

  • Aké funkcie od prístrojov očakávam, je pre mňa dôležitá cena prístroja alebo rýchlosť horenia výbojky či diaľkovom ovládaní svetla?

  • Aké príslušenstvo budem s bleskami používať (statívy, svetelné modifikátory ako sú softboxy, reflektory, štúdiové dáždniky, ...), ako dôležitá je pre mňa cena a dostupnosť tohto príslušenstva?

Teraz už iste chápete, že výber vhodného štúdiového osvetlenia je skoro alchýmia, v ktorej je potrebné si vopred ujasniť veľa premenných. Poďme sa teda zamerať na niektoré dôležité otázky a odpovede:

Aká kategória bleskov je pre mňa ideálna?

  • Zábleskové svetlá kategórie hobby sú určené väčšinou začínajúcim fotografom, ale s úspechom ich používajú aj pokročilí fotografovia. Sú potrebné pri svietení produktovej fotografii, zátišia či portrétov. Tieto blesky sa vyznačujú kompaktným a jednoduchým dizajnom, nízkym výkonom i váhou zariadení (sú ideálne pre časté prenášanie a pre ľahké uskladnenie). Väčšinou poskytujú hlavné funkcie zábleskových svetiel ako je plynulá regulácia výkonu, pilotné - modelovacie svetlo, odpálenie pomocou IR diódy či synchronizačného kábla (rádiového odpaľovania).

  • Štúdiové blesky v kategórii poloprofesionálnych prístrojov tieto blesky už svojimi parametrami a funkciami smelo konkurujú profesionálnym zábleskom. Líšia sa od nich ale predpokladaným zaťažením prístroja a absenciou niektorých pokročilých funkcií. Poloprofesionálne blesky sú ideálnou voľbou pre široké spektrum fotografov, od amatérov po profesionálov. Blesky sú konštruované pre časté použitie, väčšinou sa ponúkajú so širokým spektrom maximálnych výkonov (od 250Ws až po 1000Ws) a v základe obsahujú aj niektoré pokročilé funkcie ako sú proporčné nastavenie modelovacej žiarovky, stroboskopické módy, funkcia rýchleho horenia výbojky, ....

  • Profesionálne záblesková svetlá sa vyznačujú spoľahlivosťou, maximálnou kvalitou použitých dielov a životnosťou. Prístroje sú konštruované s ohľadom na najvyššie požiadavky profesionálnych fotografov a tým zodpovedá ako spracovanie, tak cena týchto prístrojov.

Aký výkon zábleskov potrebujem?

Najprv Vám vysvetlíme rozdiel medzi výkonom udávaným u bežných systémových bleskov - smerné číslo a výkonom udávaným u štúdiových bleskov (wattsekundy - Ws).

Smerné číslo (GN) používané u externých bleskov udáva silu záblesku v udanej vzdialenosti vo vzťahu k clone a citlivosti (ISO). Túto definíciu možno ale použiť len pre systémové blesky, ktoré pokrývajú menšie plochy, ale u zábleskových jednotiek, určených pre pokrytie ďaleko širších plôch a pre použitie rôznych modifikátorov svetla (softboxy, reflektory, štúdiové dáždniky ...) sa udáva výkon vo wattsekundách (Ws) ( resp. v jouloch J, kde 1Ws = 1J), ktoré objektívne udávajú výslednú intenzitu svetla. Táto hodnota sa dá tiež pochopiť ako ekvivalent jedného záblesku k žiarovke o rovnakom výkone vo wattoch v expozícii dlhej 1 sekundu. Teda ak máme záblesk s výkonom 250Ws, jeho výkon zodpovedá výkonu 250W žiarovke pri jedno sekundovej expozícii. S tým, že u zábleskov používame podstatne kratšie časy s použitím rovnakého výkonu.

Ale samotný výkon záblesku nie je sám o sebe dôležitý, ak nemáte priestor, do ktorého by ste ho zasadili. Preto je potrebné pred kúpou zábleskov zvážiť priestory, v ktorých budete blesky prevádzkovať. Všeobecne možno povedať, že čím menší priestor = tým je odporúčaný nižší výkon zábleskov. Do miestnosti 15m2 nemá zmysel umiestniť tri 1000Ws blesky, ale v hale o veľkosti 1500m2 ich už iste využijete. Do úvahy je tiež potrebné brať výšku stropov miestnosti, farbu stien, prípadne vybavenie, od ktorého sa môže svetlo odrážať.

Aké príslušenstvo chcem s bleskom používať a ako je bežne dostupné?

Jednou z mnohých vecí, na ktoré ľudia pri výbere svetiel zabúdajú, je príslušenstvo. Každý blesk je sám o sebe len jednotka s výbojkou, ale o výslednú podobu svetla sa vo veľkej miere starajú práve modifikátory svetla, ako sú SoftBoxy, StripBoxy, Beauty Dish a iné reflektory, štúdiové dáždniky a mnoho ďalších. Tieto modulátory ovplyvňujú výsledné podanie svetla a pre fotografa sú tak rovnako dôležité, ako je blesk samotný.

Každá záblesková jednotka je osadená mechanizmom pre uchytenie týchto modifikátorov svetla, ktorý je viac či menej unikátne. Na trhu existuje niekoľko rozšírených systémov uchytenia: Bowens, Broncolor, Photon, Multiblitz Varilux / Profilux, Hensel, Elinchrom, Terronic, ... Samozrejme na trhu existuje mnoho druhovýrobných produktov, ktoré sú vyrábané práve s kompatibilitou pre jednotlivé z vyššie popísaných systémov (najčastejšie pre systém Bowens). Cena príslušenstva u jednotlivých výrobcov sa môže diametrálne líšiť a preto je dôležité vziať do úvahy aj dostupnosť príslušenstva pre zvolené blesky.

Čo a kde chcem vlastne fotiť?

Je síce pravda, že zábleskové svetlá sú úžasne variabilné a vďaka plynulému nastaveniu výkonu je možné ich použiť takmer univerzálne pre väčšinu fotografických disciplín, ale ak chcete fotografovať produkty do svojho e-shopu, nebudete pravdepodobne potrebovať tie najvýkonnejšie svetlá na trhu.

Dôležité je predovšetkým určiť, či blesky budete používať len v interiéroch (v dosahu zdroja el. siete) alebo či budete potrebovať mobilný zábleskový systém, ktorý je možné prevádzkovať kdekoľvek bez ohľadu na dostupnosť el. energie. Ak potrebujete mobilitu, ak fotografujete v exteriéroch bez prístupu k el. sieti budete potrebovať premyslieť, či by pre Vás skôr nebol vhodný nákup batériových bleskov či batériových generátorov so zábleskovými hlavami.

Čo od zábleskových svetiel vlastne očakávam?

Opäť sa dostaneme k otázke, čo a ako chcete fotografovať. Ak Vám stačí regulácia záblesku, modelovacie svetlo a odpálenie blesku pomocou riadiaceho blesku či cez rádiové odpaľovanie, pravdepodobne Vám budú vyhovovať bežné modely bleskov, ktoré nájdete vo všetkých troch kategóriách svetiel. Ale ak od svetiel očakávate ešte ďalšie "vychytávky", ako sú stroboskopické záblesky, podpora sériových zábleskov, synchronizácia na druhú lamelu alebo napríklad krátke horenie výbojky, budete sa musieť pozrieť do vyššej poloprofesionálnej triedy či medzi profesionálne zariadenia. Tiež je potom potrebné počítať s podstatne vyššou cenou týchto zábleskov.

Nákupného poradcu spracoval: www.4studio.cz